V loňském roce (tedy oficiálně, na produktu jsme pracovali od roku 2019) jsme uvedli na trh jako první zmiňovaný terminál v mobilu. Fyzický terminál je najednou pryč, přínos pro obchodníka zůstal stejný – přijímání plateb kartou, ať už je plastová nebo uložená v telefonu či hodinkách. A nejen to. Jak je to možné? Moc vás nebudu nudit technickými detaily, ale Android umožnil zabezpečeně přistupovat k NFC čipu telefonu a použít ho pro platby bankovními kartami. Velmi významná část logiky se přesunula z koncového zařízení na servery a architektura se výrazně změnila. Výrazně se posílila bezpečnost, protože nově nejsme správcem zařízení, na kterém platba probíhá a nemáme ho pod vzdálenou správou. Proto se tedy veškeré zabezpečení přesunulo přímo do aplikace a na servery. Na první pohled se celá aplikace zdá velmi jednoduchá, ale věřte mi, že na pozadí se děje hromada důležitých věcí, kontrol atd. Zásadně se tedy změnil dlouhá léta používaný model a přinesl s sebou velmi zásadní změny. Dřívější zdlouhavé procesy spojené s fyzickými terminály, jako je skladování, klíčování, příprava, konfigurace, instalace a servis najednou zmizely. Místo spuštění v řádu dnů se možnost začít přijímat platby zkrátila na pouhé stažení a instalaci aplikace do telefonu (teď ponechávám zcela stranou procesy podpisu smlouvy atd.)
Dostáváme se tedy k hlavnímu tématu tohoto článku. Na první pohled si můžeme s klidem říct, že terminál v mobilu zcela zlikviduje fyzické terminály. Historie platebního světa nám ale ukázala, že tím, kdo o tom rozhodne bude adopce této technologie na všech trzích. A ta si někdy vyžádá roky. V našem regionu je situace jiná a my jsme nejlepší v adopci nových technologií v platbách. Zajímavé že? Často přemýšlíme nad tím, proč tomu tak je, protože technologickou mocností nejsme. Díky tomu můžeme dnes napsat, že v našem regionu provozujeme nejvíce terminálů v mobilu na světe a jsme v této oblasti prakticky nejdál. Mohu vás ale ubezpečit, že fyzické terminály tu budou ještě několik let a to především ve velkých řetězcích a sítích. Možná tlačítkové terminály nahradí ty dotykové, ale pořád se tam budou používat fyzické terminály. Fyzické terminály jsou oproti mobilnímu telefonu velmi robustní, počítají s náročným provozem a neomaleným zacházením (a možná i mastným prstem zákazníka s uzeninou). Tam zatím klasické telefony nejsou, možná průmyslová Android zařízení ano, ale zase nejsou navrženy pro retailový prodej (umístění NFC čipu atd.).
To se ale může rychle změnit. Dle našich prodejních čísel vás ale můžeme ubezpečit, že terminál v mobilu převezme od terminálů jejich místo v malých obchodech, službách, doručování, svobodných povoláních a mnoha dalších oblastech a už se tak děje. Pozor, nerad bych abyste nabyli dojmu, že terminál v mobilu má jen omezený potenciál – a upřímně, na začátku jsme také stavěli oborové hranice, které se ale záhy zcela zhroutily. To nám potvrdili sami zákazníci a dnes máme klienty terminálu v mobilu ve více než dvou stech oblastech a oborech, od malých podnikatelů a firem až po velké korporace. Terminál mobilu umí konsolidovat vše do jednoho, zcela otevřeného a mobilního zařízení. Zákazník rozhoduje, co si do zařízení nahraje, co bude používat, a především na jakém zařízení. Ano a může skrze otevřená API z vlastní aplikace nebo aplikací volat platbu kartou. Terminál v mobilu tak prakticky doplňuje neomezený svět Androidu o platby kartou a dalšími metodami. Jestli přemýšlíte nad nějakou hranicí nebo limity tohoto řešení, zapomeňte na to, protože ty neexistují. A co výrobci terminálů? Těm dle mého názoru v dalších letech nastanou výrazně těžší časy a prodeje už asi nebudou to co bývaly (někteří to pociťují v našem regionu již dnes). Ale nebude to hned, jak jsem již psal, nemůžeme podle našeho regionu hodnotit celý svět, navíc když například USA teprve nedávno přecházelo na bezkontaktní technologii. Možná proto se někteří výrobci pouští do dalších oblastí světa plateb.
Ta doba ale přijde a ten, kdo z ní bude nejvíce profitovat budou obchodníci sami. Už to nebude souboj zařízení, ale aplikací. To, co poskytovatelé plateb investovali do zařízení budou investovat do vývoje aplikací. Stačí se podívat do bankovního světa. Co nás čeká v této oblasti dál? Co Apple platforma? O tom zase třeba někdy příště.